Péče o piercing V. - pupík
Každý druh piercingu vyžaduje stejnou péči, ale u některých je nutné dát “něco navíc”.
Z vlastních zkušeností mám spoustu “tipů navíc”, které by vás ve spojitosti s piercingem ani nemusely napadnout.
Veškeré kontraindikace, kdy není možné piercing provést, najdete ZDE.
Na co dát pozor, než si necháte propíchnout pupík?
Před piercingem je důležité, abyste byli zdravotně v pořádku, včetně části těla, kterou se rozhodnete ozdobit. Organismus se tak lépe vyrovná se zásahem a hojící proces bude rychlejší a bez komplikací. Pokud vás trápí nachlazení nebo jste čestvě po nemoci, počkejte ideálně měsíc s návštěvou piercera, aby se imunita dala do pořádku.
Piercing pupíku se dá provádět od září do května, v letních měsících se obecně nedoporučuje, protože se ideálně 2-3 měsíce nesmí dlouze namáčet, což si přes léto málokdo dokáže představit. Také vysoké teploty a nadměrné pocení nepomáhají samotnému hojení, proto se pro svůj nový piercing rozhodněte ideálně na podzim a zimu, aby se stihl do léta dostatečně zahojit. Hojení samotné může trvat půl roku, v problémových případech až rok.
Na domluvený termín doporučuji přijít v pohodlném oblečení, něco co vás v oblasti břicha nebude tlačit na novou ozdobu.
Kdy nelze provést piercing?
Piercing pupíku nelze provést každému! Je nutné mít vhodnou anatomii, aby se piercing zahojil a nedošlo k migraci šperku a následnému zjizvení tkáně. Pokud máte pupeční kýlu, chronické kožní problémy a nebo se vám obecně rány špatně hojí, doporučuji se rozmyslet spíše pro jiný typ piercingu.
To vše by vám zkušený a certifikovaný piercer měl sdělit před provedením piercingu.
Máte novou ozdobu, co dál?
Hurá, nový šperk, nová radost, ale také starost. Správný piercer by vás měl po propíchnutí poučit, jak se o novou ozdobu máte starat. Příval adrenalinu nebo jen neskrývaná radost vám zatmavila mysl a vy si nic z vysvětlené péče nepamatujete? Nevadí, nejste první ani poslední, proto je tu tenhle článek.
První den po propichu je ideální ošetřit piercing sterilním solným roztokem. Jsou to speciální aftercare přípravky, většinou k dostání u vašeho piercera, které jsou doporučené pro péči a správné hojení. Je vždy nutné sprej nastříkat na obě strany piercingu.
Co nesmím následující dva až tři měsíce dělat?
Vyvarujte se nadměrnému namáčení piercingu, pouze se sprchujte a po sprše piercing důkladně vysušte. Můžete jej vyfoukat fénem se studeným vzduchem. Vyhýbejte se také bazénům, přírodním koupalištím, saunám, soláriím a nadměrným fyzickým aktivitám. Na čerstvém piercingu první týdny až měsíce (do zahojení), pokud možno, vůbec nespěte. Dávejte pozor na zatrhnutí šperku oblečením nebo při sportu. Ideální je nenosit upnuté oblečení v oblasti pupíku, aby nedocházelo k otlakům a tření, které můžou piercing dráždit a prodlužovat zbytečně hojení. Piercing musí dýchat, a pokud budete každý den nosit kalhoty s vysokým pasem, určitě vám to nepomůže, spíše naopak.
Co budu následující dva až tři měsíce používat?
Ideálně sterilní solný roztok. Jsou to speciální aftercare přípravky, většinou k dostání u vašeho piercera, které jsou doporučené pro péči a správné hojení. Na trhu je mnoho značek, pokud si nejste jisti, zeptejte se piercera na tip.
Jak často to budu používat?
Dvakrát denně, ráno a večer. Přehnaná péče škodí a méně je více.
Použil/a jsem sprej, co teď?
Paráda, první krok ze dvou máte za sebou. Buď můžete sprej nechat samovolně zaschnout a nebo přebytečnou tekutinu odsát papírovým kapesníkem nebo vatovou tyčinkou. Nebudu lhát, na některá místa se vám s vatovou tyčinkou bude dostávat podstatně lépe. Netřeba zmiňovat, že sprej je nutné použít na obě strany propichu, což může vyžadovat trochu cviku.
Už je to tři měsíce od propíchnutí, mám čistit dál?
První dva až tři měsíce je dobré čistit 2x denně, poté stačí čistit už jen jednou denně, do úplného zahojení.
Délka hojení záleží na péči, životním stylu (fyzická aktivita) a nebo například jak moc se o piercing zachytáváte a namáháte kůži na břiše.
Vše o přibližných dobách hojení piercingů se můžete dočíst v článku ZDE.
Jak se o piercing starat už vím, na co si mám při hojení dávat pozor?
Piercing je drobné zranění, proto je potřeba se o něj i tak starat.
Nesahat na něj víc než je nutné, pouze při čištění - netočte se šperkem, nehrejte si s ním a než jej začnete čistit, důkladně si umyjte ruce mýdlem a vodou.
Dávejte pozor při převlekání, aby nedošlo k zatrhnutí o šperk oblečením.
Pokud sportujete, chraňte piercing před nečistotami a mechanickým poškozením. Do úplného zahojení je dobré při sportu přelepovat, pozor na podráždění kůže od lepidla.
Při mytí se sprchovým gelem vyhýbejte piercingu a nakonec vše důkladně opláchněte čistou vodou. Tělové krémy také nesmí přijít do těsné blízkosti nezhojeného piercingu.
Vyvarujte se spaní na břiše co nejdéle to půjde, dokud nebude vše zahojeno.
Po sprchování je vždy důležité dbát na dostatečné vysušení piercingu, ideálně jej můžete vysušit chladným vzduchem z fénu.
Upnuté kalhoty s vysokým pasem na chvíli odložte, ideální je aby piercing dýchal a aby na něj netlačilo oblečení (guma, knoflík, pásek).
Vždy dbejte pokynů od svého piercera/ky, zavčasu se objednejte na zkrácení šperku a nevyměňujte šperk za jiný dříve, než je vše zcela zahojeno!