Péče o piercing I. - ucho

Máte novou ozdobu, co vás čeká dál?

Hurá, nový šperk, nová radost, ale také starost. Správný piercer by vás měl po propíchnutí poučit, jak se o novou ozdobu máte starat. Příval adrenalinu nebo jen neskrývaná radost vám zatmavila mysl a vy si nic z vysvětlené péče nepamatujete? Nevadí, nejste první ani poslední, proto je tu tenhle článek.

První večer po propichu je ideální ošetřit piercing sterilním solným roztokem. Jsou to speciální aftercare přípravky, většinou k dostání u vašeho piercera, které jsou doporučené pro péči a správné hojení. Je vždy nutné sprej nastříkat na obě strany piercingu.

  • Co nesmím následující měsíc až dva dělat?

    Vyvarujte se nadměrnému namáčení piercingu, při mytí hlavy dbejte na důkladné vysušení. Vyhýbejte se také bazénům, přírodním koupalištím, vířivkám, saunám, soláriím a nadměrným fyzickým aktivitám. Na čerstvém piercingu chrupavky první týdny až měsíce (do zahojení), pokud možno, vůbec nespěte. Dávejte pozor na zatrhnutí šperku oblečením, vlasy nebo hřebenem.

  • Co budu následující měsíc až dva používat?

Ideálně sterilní solný roztok. Jsou to speciální aftercare přípravky, většinou k dostání u vašeho piercera, které jsou doporučené pro péči a správné hojení. Na trhu je několik značek, pokud si nejste jisti, zeptejte se piercera na tip.

  • Jak často to budu používat?

Dvakrát denně, ráno a večer. V případě, že jste v průběhu dne byly ve znečištěném nebo prašném prostředí (kterému byste se měli ideálně 2-3 týdny vyhýbat), tak můžete piercing vyčistit ještě v průběhu dne, ne ale víckrát než 3x. Přehnaná péče škodí a méně je více.

  • Použil/a jsem sprej, co teď?

Paráda, první krok ze dvou máte za sebou. Buď můžete sprej nechat samovolně zaschnout a nebo přebytečnou tekutinu odsát papírovým kapesníkem nebo vatovou tyčinkou. Nebudu lhát, na některá místa se vám s vatovou tyčinkou bude dostávat podstatně lépe. Netřeba zmiňovat, že sprej je nutné použít na obě strany propichu, což může vyžadovat trochu cviku.

  • Už je to měsíc od propíchnutí, mám čistit dál?

U některých typů piercingů je nutné čistit minimálně měsíc, ideálně však dva nebo déle. Po prvním měsíci stačí čistit už jen jednou denně, do úplného zahojení.
Po měsící je z většiny zahojen lalůček (lobe piercing), piercingy chrupavky se hojí podstatně déle, záleží na péči, životním stylu (fyzická aktivita) a nebo například jak moc se v noci přetáčíte v posteli.
Vše o přibližných dobách hojení piercingů se můžete dočíst v článku ZDE.

Jak se o piercing starat už vím, na co si mám při hojení dávat pozor?

Piercing je drobné zranění, proto je potřeba se o něj i tak starat.

  • Nesahat na něj víc než je nutné, pouze při čištění - netočte se šperkem, nehrejte si s ním a než jej začnete čistit, důkladně si umyjte ruce mýdlem a vodou.

  • Dávejte pozor při převlekání, aby nedošlo k zatrhnutí o šperk oblečením, vlasy nebo hřebenem.

  • Pokud sportujete, je nutné dávat pozor při kontaktních sportech, rána do nezhojeného piercingu může prodloužit hojení a i u zahojeného piercingu chrupavky může způsobit podráždění.

  • Nespěte na uchu, kde máte piercing. V noci samozřejmě nejde ovlivnit jestli se přetočíte nebo ne, ale může to být jeden z důvodů, proč vás po ránu piercing bolí, je oteklý, zarudlý nebo lehce zakrvácený.

  • Pokud nosíte sluchátka přes hlavu, dejte pozor, jestli vás náušníky netlačí do nové ozdoby. Může to zapříčinit podráždění a citlivost v nezhojeném piercingu chrupavky.

  • Při mytí vlasů dbejte na důkladné opláchnutí šampónu, masky nebo kondicionéru, který se může na piercing dostat. To stejné platí například o leave-in spreji a nebo laku na vlasy.

  • Jestli máte v plánu v brzké době po propíchnutí ucha návštěvu kadeřnického salonu, upozorněte na čerstvý šperk, aby nedošlo například k zatržení hřebenem nebo ručníkem. Můžete si také dočasně novou ozdobu přelepit náplastí s polštářkem, ale dávejte pozor, lepidlo náplasti se nesmí dostat na šperk a ani vpich.

  • V případě barvení vlasů umyjte piercing ihned po nanesení barvy, aby nedošlo k podráždění. Můžete také zalepit náplastí s polštářkem, viz popis výše.

  • Po koupání a mytí hlavy je vždy důležité dbát na dostatečné vysušení piercingu, ideálně jej můžete vysušit chladným vzduchem z fénu.

  • Jestli je léto, zdržujte se první týdny co nejvíce ve stínu, nebo noste pokrývku hlavy, která schová uši. Při častém slunění (převážně u světlých fototypů) hrozí spálení uší, což není věc kterou zrovna chcete řešit k péči o čerstvý piercing.

  • Vždy dbejte pokynů od svého piercera/ky, zavčasu se objednejte na zkrácení šperku a nevyměňujte šperk za jiný dříve, než je vše zcela zahojeno!

Previous
Previous

Péče o piercing II. - nos

Next
Next

Jak dlouho se hojí piercing?