Péče o piercing I. - ucho

Každý druh piercingu vyžaduje stejnou péči, ale u některých je nutné dát “něco navíc”.

Z vlastních zkušeností mám spoustu “tipů navíc”, které by vás ve spojitosti s piercingem ani nemusely napadnout.

Veškeré kontraindikace, kdy není možné piercing provést, najdete ZDE.

Na co dát pozor, než si necháte propíchnout ucho?

Před piercingem je důležité, abyste byli zdravotně v pořádku, včetně části těla, kterou se rozhodnete ozdobit. Organismus se tak lépe vyrovná se zásahem a hojící proces bude rychlejší a bez komplikací. Pokud vás trápí nachlazení nebo jste čestvě po nemoci, počkejte ideálně měsíc s návštěvou piercera, aby se imunita dala do pořádku.

Trápí vás zánět ucha? Rozhodně návštěvu piercera přeložte. Chcete helix nebo industrial, jste světlý fototyp a spálilo se vám ucho v létě na sluníčku? Není nic lepšího, než hojící se piercing a kolem něj olupující se kůže spálená od sluníčka, nehledě na to, že na čerstvý piercing nesmí přijít nic jiného než čisticí roztok. Aloe vera nebo panthenol, který popáleninám od sluníčka ulevuje, vám rozhodně rychleji novou ozdobu nezahojí, leda naopak. To stejné platí o popálení například od žehličky na vlasy nebo kulmy. Pokud je popálení od místa, které chcete propíchnout, v dostatečné vzdálenosti a není příliš hluboké, není problém piercing provést.

Jestli se vás ani jedno z výše uvedeného netýká, gratuluji, můžete s klidným svědomím dorazit na termín k vašemu piercerovi.

Máte novou ozdobu, co dál?

Hurá, nový šperk, nová radost, ale také starost. Správný piercer by vás měl po propíchnutí poučit, jak se o novou ozdobu máte starat. Příval adrenalinu nebo jen neskrývaná radost vám zatmavila mysl a vy si nic z vysvětlené péče nepamatujete? Nevadí, nejste první ani poslední, proto je tu tenhle článek.

První den po propichu je ideální ošetřit piercing sterilním solným roztokem. Jsou to speciální aftercare přípravky, většinou k dostání u vašeho piercera, které jsou doporučené pro péči a správné hojení. Je vždy nutné sprej nastříkat na obě strany piercingu.

  • Co nesmím následující měsíc až dva dělat?

    Vyvarujte se nadměrnému namáčení piercingu, při mytí hlavy dbejte na důkladné vysušení. Vyhýbejte se také bazénům, přírodním koupalištím, saunám, soláriím a nadměrným fyzickým aktivitám. Na čerstvém piercingu chrupavky první týdny až měsíce (do zahojení), pokud možno, vůbec nespěte. Dávejte pozor na zatrhnutí šperku oblečením, vlasy nebo hřebenem.

  • Co budu následující měsíc až dva používat?

Ideálně sterilní solný roztok. Jsou to speciální aftercare přípravky, většinou k dostání u vašeho piercera, které jsou doporučené pro péči a správné hojení. Na trhu je několik značek, pokud si nejste jisti, zeptejte se piercera na tip.

  • Jak často to budu používat?

Dvakrát denně, ráno a večer. V případě, že jste v průběhu dne byly ve znečištěném nebo prašném prostředí (kterému byste se měli ideálně 2-3 týdny vyhýbat), tak můžete piercing vyčistit ještě v průběhu dne, ne ale víckrát než 3x. Přehnaná péče škodí a méně je více.

  • Použil/a jsem sprej, co teď?

Paráda, první krok ze dvou máte za sebou. Buď můžete sprej nechat samovolně zaschnout a nebo přebytečnou tekutinu odsát papírovým kapesníkem nebo vatovou tyčinkou. Nebudu lhát, na některá místa se vám s vatovou tyčinkou bude dostávat podstatně lépe. Netřeba zmiňovat, že sprej je nutné použít na obě strany propichu, což může vyžadovat trochu cviku.

  • Už je to měsíc od propíchnutí, mám čistit dál?

U některých typů piercingů je nutné čistit minimálně měsíc, ideálně však dva nebo déle. Po prvním měsíci stačí čistit už jen jednou denně, do úplného zahojení.
Po měsící je z většiny zahojen lalůček (lobe piercing), piercingy chrupavky se hojí podstatně déle, záleží na péči, životním stylu (fyzická aktivita) a nebo například jak moc se v noci přetáčíte v posteli.
Vše o přibližných dobách hojení piercingů se můžete dočíst v článku ZDE.

Jak se o piercing starat už vím, na co si mám při hojení dávat pozor?

Piercing je drobné zranění, proto je potřeba se o něj i tak starat.

  • Nesahat na něj víc než je nutné, pouze při čištění - netočte se šperkem, nehrejte si s ním a než jej začnete čistit, důkladně si umyjte ruce mýdlem a vodou.

  • Dávejte pozor při převlekání, aby nedošlo k zatrhnutí o šperk oblečením, vlasy nebo hřebenem.

  • Pokud sportujete, je nutné dávat pozor při kontaktních sportech, rána do nezhojeného piercingu může prodloužit hojení a i u zahojeného piercingu chrupavky může způsobit podráždění.

  • Nespěte na uchu, kde máte piercing. V noci samozřejmě nejde ovlivnit jestli se přetočíte nebo ne, ale může to být jeden z důvodů, proč vás po ránu piercing bolí, je oteklý, zarudlý nebo lehce zakrvácený.

  • Pokud nosíte sluchátka přes hlavu, dejte pozor, jestli vás náušníky netlačí do nové ozdoby. Může to zapříčinit podráždění a citlivost v nezhojeném piercingu chrupavky.

  • Při mytí vlasů dbejte na důkladné opláchnutí šampónu, masky nebo kondicionéru, který se může na piercing dostat. To stejné platí například o leave-in spreji a nebo laku na vlasy.

  • Jestli máte v plánu v brzké době po propíchnutí ucha návštěvu kadeřnického salonu, upozorněte na čerstvý šperk, aby nedošlo například k zatržení hřebenem nebo ručníkem. Můžete si také dočasně novou ozdobu přelepit náplastí s polštářkem, ale dávejte pozor, lepidlo náplasti se nesmí dostat na šperk a ani vpich.

  • V případě barvení vlasů umyjte piercing ihned po nanesení barvy, aby nedošlo k podráždění. Můžete také zalepit náplastí s polštářkem, viz popis výše.

  • Po koupání a mytí hlavy je vždy důležité dbát na dostatečné vysušení piercingu, ideálně jej můžete vysušit chladným vzduchem z fénu.

  • Jestli je léto, zdržujte se první týdny co nejvíce ve stínu, nebo noste pokrývku hlavy, která schová uši. Při častém slunění (převážně u světlých fototypů) hrozí spálení uší, což není věc kterou zrovna chcete řešit k péči o čerstvý piercing.

  • Vždy dbejte pokynů od svého piercera/ky, zavčasu se objednejte na zkrácení šperku a nevyměňujte šperk za jiný dříve, než je vše zcela zahojeno!

Previous
Previous

Péče o piercing II. - nos

Next
Next

Jak dlouho se hojí piercing?